سفارش تبلیغ
صبا

سرزمین مِه وخورشید (خورشیدگام سبز)
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

گوهر داماش

 

و حالا در داماش زیبایی به تصویر کشیده شده را می بینی !!!!!!! توصیف زیبایی و رعنایش را چه بگویم ؟!!!!! آری " سوسن چلچراغ " را میگویم .گل گلها، زیبای زیبایان، نادره بی همتایی که تنها جای پای اندکی از آن در جهان باقی است . در نقطه   ای در رودبار گیلان ، ایران و در جایی دیگر در لنکران جمهوری آذربایجان میروید ودیگر هیچ کجا. بلند بالاست با رنگی به رنگ مهتاب و بلنداش گاه به قامت انسان میرسد. راز میگوید و راز میشنود و در همین روست که در عرفان آمده ،

 چنانکه حافظ میگوید:                              عارفی کو که کند فهم زبان سوسن

                                                                                                    تا بپرسد که چرا رفت و چرا باز آمد            

و در باورهای باستانی مان امشاسب پند خرداد مظهر کمال یافتگی و بی نقضی است و ایزد پاسدار آبهاست و گل سوسن سمبل خرداد است. سوسن چلچراغ سوگلی خانواده لیلیوم است و از کمیاب ترین گل های دنیاست .نخستین   بار " لدر بوری" گیاه شناس در سال 1354 در منطقه رودبار گیلان " داماش" آن را شناسایی کرد. زمانی " داماش " غرق در سوسن چلچراغ بود و امروز تنها در باغچه خانه برخی از اهالی روستا یافت میشود.

" داماش " فاقد هرگونه امکان سیاحتی و توریستی است .مسافران یا در خانه روستاییان یا در چادر هایی که در گوشه و کنار برپا می کنند ، سکنی می گزینند. در صورتی که برنامه ریزی و سرمایه گذاری های کافی در زمینه جلب توریست ، میتواند چهره روستا را دگرگون کرده و فقر و فقدان امکانات را در آن از بین ببرد.

 منبع : www.anarkol.blogfa.com


[ جمعه 89/2/10 ] [ 1:13 صبح ] [ فرهنگ خورگام - رنجکش ] [ نظرات () ]


.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
آرشیو مطالب
امکانات وب


بازدید امروز: 387
بازدید دیروز: 833
کل بازدیدها: 1560755